Zdrowie

Cukier we krwi

Paliwo jest przechowywane w organizmie w postaci tłuszczu lub podobnego do skrobi glikogenu. Jednak żeby ustrój mógł wytworzyć energię, substancje zapasowe muszą najpierw zostać przekształcone w cukier. Cukier we krwi jest podstawową, najlepiej dostępną substansją energetyczną. Jeśli nawet magazyny tłuszczu i glikogenu są pełne, organizm nie zdoła wyprodukować wystarczającej ilości energii, jeśli poziom glukozy we krwi będzie zbyt niski.

Od węglowodanów do energii

Węglowodany są głównym źródłęm energii wśród produktów spożywczych, ale muszą przejść liczne procesy, zanim organizm będzie mógł je wykorzystac. Kiedy węglowodany zostaną spożyte, ulegają rozpadowi na cukry proste pod wpływem enzymów trawiennych. Cukry proste moga przechodzić przez ścianę jelitą do krwi. Kiedy tylko zostaną wchłonięte, poziom cukru we krwi zaczyna podnosić się. Trzustka, wąski narząd połżony za żołądkiem, odpowiada na wzrost poziomu glukozy wydzielaniem do krwi hormonu, zwanego insuliną. Ten ważny hormon ułatwia wnikanie cząsteczek glukozy do komórek ciała. Działanie insuliny, udostępniające cukier do produkcji energii w komórkach, ma też zasadnicze znaczenie w utrzymaniu prawidłowego stężenia glukozy we krwi

Uwaga!

Chociaż objawy niedoboru energii w organizmie często wynikają z niskiego poziomu glukozy we krwi, łatwe męczenie się może być głównym objawem wielu chorób, np. cukrzycy , niedokrwistości czy niedoczynności tarczycy. Jeśli dokucza ci ciągłe zmęczenie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Cukrzyca

Cukrzyca jest obecnie trzecią co do częstości przyczyną zgonów w krajach zachodnich. Chociaż chorzy na cukrzycę wiodą często aktywne, normalne życie, cukrzyca jest poważną choroba prowadzącą do pogarszających zdrowie powikłań, które moga skrócić o 1\3 oczekiwany czas przeżycia tych osób.

Cukrzyca jest schorzeniem, w którym wystepują zaburzenia metabolizmu cukru. Poziom glukozy we krwi jest zbyt wysoki w stosunku do normy. Cukrzyca typu 2, zwana inaczej cukrzycą dorosłych, stanowi obecnie 90% wszystkich przypadków tej choroby izaczyna się w średnim lub starszym wieku, kiedy tkanki stają sie oporne na insulinę. Chrzy na cukrzycę typu 2 przeważnie mogą regulować gospodarkę cukrową swojego organizmu stosując odpowiednią dietę, czasami łącznie z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi. Dlatego tę odmianę choroby zwano dawniej cukrzycą insulinoniezależną. Bywa jednak, że takie leczenie nie wystarcza i konieczne jest stosowanie insuliny. Zasady diety w cukrzycy typu 2 leczonej środkami doustnymi są takie same jak diety dla osób cierpiących na niedocukrzenie (hipoglikemię). Obowiązuje regularne przyjmowanie posiłków przygotowanych z produktów o niskim wskazaniu cukrowym.

Co oznacza niski poziom cukru we krwi?

Wiele osób cierpiących na zmeczenie o niejasnej przyczynie ma skłonność do poziomu cukru we krwi ponożej normy. Obniżony poziom cukru, zwany hipoglikemią, prowadzi do uczucia zmeczenia, poniewaz w tym stanie organizm nie moze produkować energii. stany niedocukrzenia moga występować nawet u osób, które mają zapasy glikogenu lub tłuszczu, ale z jakichs powodów ich organizm nie może przekształcić tych zapasów w glukozę potrzebna do produkcji energii. sytuacja ta przypomina odcięcie dopływu paliwa do silnika. Bak moze byc pełny, ale samochód nie ruszy. Przyczyn spadku poziomu we krwi moze być kilka. Może sie tak zdarzyć u zdrowego człowieka, jesli nie zje w porę posiłku lub wykona forsowy wysiłek fizyczny, nie uzupełniwszy strat energii dodatkowym posiłkiem. Niektórzy mają wrodzoną skłonność do hipoglikemii. Większości stanów niedocukrzenia można zapobiec spożywając odpowiedni pokarm i dbając o regularne spożywanie posiłków.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum Yaz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najbardziej Popularny

Copyright © 2018 All rights reserved.Themetf

To Top