Uroda

Jak dbać o cerę wrażliwą?

Cera wrażliwa to skóra płytko unaczyniona, skłonna do nadmiernej reakcji na wiele czynników. Dermatolodzy mówią, że wzrost pacjentów z objawami skóry wrażliwej sięga obecnie nawet 60%, za czym przede wszystkim stoi coraz bardziej zanieczyszczone środowisko, znacznie niższa wartość spożywanej żywności, agresywne detergenty, używki i stres. Cera wrażliwa wymaga specjalnej pielęgnacji, aby minimalizować objawy i unikać pogłębienia zmian. Jak o nią dbać, by zapewnić jej świeży i młody wygląd?

Cera wrażliwa nie toleruje kosmetyków z dużą ilością substancji zapachowych, silikonów i konserwantów. Ma skłonność do podrażnień po umyciu twardą wodą, wskutek nadmiaru UV i zmian temperatur, szczególnie zimą, kiedy przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach. Nadmiar alkoholu czy spożywanie pikantnych potraw nie sprzyja takiej cerze. Ważne też  jest obserwować kiedy pojawiają się zmiany i jakiego rodzaju, ponieważ to może pozwolić ocenić, jaką mamy skórę – wrażliwą, czy już alergiczną. Kiedy reakcja następuje natychmiast, mówimy o cerze wrażliwej, a kiedy jest opóźniona, pojawia się w ciągu 3 dni – mamy doczynienia z alergią.

Typowe objawy skóry wrażliwej, które możemy zauważyć „gołym okiem”:

  • pieczenie i/lub zaczerwienienie,
  • suchość i/lub uczucie ściągnięcia,
  • łuszczenie,
  • obrzęk,
  • świąd,
  • wysypka

Zasady pielęgnacji cery wrazliwej

Cera wrażliwa jest czasami nieprzywidywalna, kapryśna,  skłonna do uczuleń i podrażnień. Głowną zasadą będzie reżim delikatności zarówno w zakresie stosowanych kosmetyków, jak i samej pielęgnacji  – zero agresywności. Nie uzywamy peelingów mechanicznych, które zamieniamy na enzymatyczne stosowane z wyczuciem. Jeśli pasuje ci wybrany kosmetyk z odpowiedniej serii, zakup całą jego linię i wprowadź do codziennej pielęgnacji. W ten sposób dostarczasz swojej skórze odpowiednią ilość leczniczych składników.

  1. Demakijaż

Demakijaż jest bardzo ważny, jeśli twoja cera ma tendencję do zaczerwienienia.  Aby zapobiec dalszym podrażnieniom, jakie powodują zatkane makijażem pory, musimy dokonywać dokładnego demakijażu. Możecie do tego użyć wody micelarnej, którą delikatnie oczyścicie cerę, powieki i rzęsy.

  1. Krem

Musimy wybierać takie preparaty, które zabezpieczą powłokę tłuszczową skóry, chroniąc ją w ten sposób przed utratą wody, dlatego, że cera wrażliwa ma osłabioną warstwę lipidową naskórka. Musicie wybierać krem do twarzy, który posiada również działanie przeciwzapalne i regenerujące, a zawarty w nim kwas hialuronowy zatrzymuje wilgoć, dzięki czemu skóra pozostaje optymalnie nawodniona. Na dzień powinno stosować się filtry UVA i UVB minimum 15, aby dodatkowo chronić w ten sposób skórę przed starzeniem. Wybierajcie preparat, które skutecznie redukują zaczerwienienia, łagodzą też przebieg stanów zapalnych.

  1. Maseczki

Skóra wrazliwa potrzebuje maseczki, które ją nawilżają, łagodzą i wzmacniają –  2-3 razy w tygodniu. Czasem dobrze je stosować jako opatrunek, który działa przeciwzapalnie i przynosi ulgę skórze wrażliwej (maseczka z dodatkiem róży), a czasem profilaktycznie, uzupełniając niedobory lipidowe, w czym będzie pomocna nawilżająco-odżywcza maska do twarzy z olejkiem oliwek.

I pamiętajcie, żeby dużo pić i  nawilżać cerę z zewnątrz, stosując wodę w sprayu lub delikatne mgiełki, jakie mają działanie odkażające i antyseptyczne, a dodatkowo przyspieszą proces gojenia się mikrouszkodzeń skóry.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum Yaz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najbardziej Popularny

Copyright © 2018 All rights reserved.Themetf

To Top