Zdrowie

Witamina D i jej ważność dla organizmu

Kiedy sięgamy pamięcią do czasów ze szkolnej ławki pamiętamy, jak wpajano nam wiedzę, iż witamina D  należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, pomaga w absorpcji wapnia… Jednakże ostatnie badania pokazują, że ten cenny składnik  naszej diety ma o wiele więcej korzyści. Wciąż odkrywamy kolejne jej wspaniałe właściwości. Najciekawsze z nich pokrótce omówię

Ostatnio dowiedziono również, iż zbyt niska podaż witaminy D u kobiet w okresie ciąży, może przyczyniać się do niskiej masy urodzeniowej potomstwa.

Jak dobrze wiadomo witamina D wpływając na wchłanianie i metabolizm wapnia oraz fosforu ma ogromne znaczenie w prawidłowym rozwoju zdrowych kości i zębów, zwłaszcza w życiu płodowym i w okresie dzieciństwa. Ostatnio dowiedziono również, iż zbyt niska podaż witaminy D u kobiet w okresie ciąży, może przyczyniać się do niskiej masy urodzeniowej potomstwa. Niewystarczająca podaż witaminy D w drugim trymestrze ciąży może zaburzyć również rozwój trzustki od powiedzialnej za produkcję insuliny. W wieku dorosłym odpowiednia podaż witaminy D jest niezbędna do zachowania prawidłowej masy kostnej. Ponadto ten cenny składnik odżywczy bierze udział w procesie podziału komórek. Jednak lista odkryć dotyczących witaminy D na tym się nie kończy. Witamina D odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego. Niedostateczna jej podaż może zwiększać ryzyko osłabienia mięśni oraz obniżenia gęstości kości, co jest jedną z głównych przyczyn osteoporozy, w wyniku której w Unii Europejskiej co 30 sekund dochodzi do złamania. Dlaczego tak dużą uwagę poświęca się witaminie D? Ponieważ w klimacie umiarkowanym, w którym leży również Polska, częstość występowania niedoborów witaminy D sięga aż 60-70%!

Główne przyczyny braku witaminy D w organizmie:

  • Niedostateczna podaż wraz z żywnością
  • Niewielka liczba godzin słonecznych, podczas których nasza skóra może być eksponowana na słońcu, a szacuje się, że ok. 80-100% dobowego zapotrzebowania na witaminę D pochodzi właśnie z biosyntezy w skórze. Co więcej w trosce o naszą skórę minimalizujemy wystawianie ciała na słońce oraz stosujemy kremy z wysokimi filtrami UV, które zmniejszają zdolność do syntezy witaminy D.
  • Wchłanianie witaminy D może być ograniczone przez zaburzenia ze strony układu pokarmowego oraz stosowanie niektórych leków np. kortykosteroidów, które przyczyniają się do rozkładu witaminy D.

Jakie są zalecenia dotyczące witaminy D?

Normy na witaminę D ustalone na poziomie dziennego zalecanego spożycia (AI) podawane przez Instytut Żywności i Żywienia wynoszą w zależności od wieku i płci 5-15 μg cholekalcyferolu/ osobę/dobę. Według aktualnych polskich zaleceń dotyczących profilaktyki niedoborów witaminy D 2009 rekomendacje dotyczące suplementacji witaminy D wynoszą odpowiednio:

  •  dla dzieci i młodzieży – 10 μg/dobę w okresie od października do marca, a także w miesiącach letnich, jeżeli nie jest zapewniona wystarczająca synteza skórna witaminy D,
  •  dla osób dorosłych – 20-25 μg /dobę w okresie od października do marca, a także w miesiącach letnich, jeżeli nie jest zapewnio- na wystarczająca synteza skórna witaminy D,
  • dla osób powyżej 65 roku życia – 20-25 μg/dobę przez cały rok,
  •  dla kobiet w okresie ciąży od II trymestru ciąży – 20-25 μg /dobę, jeżeli nie jest zapewniona właściwa podaż z diety i/lub synteza skórna.
  • dla niemowląt karmionych piersią – 10 μg/dobę,

 

 

Witamina D i jej ważność dla organizmu
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum Yaz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najbardziej Popularny

Copyright © 2018 All rights reserved.Themetf

To Top